Proč mají firmy platit za smog, když to lze hodit na občany?

13. 02. 2012 9:01:25
Ostravsko patří k nejznečištěnějším regiónům v Evropě, severní Čechy na tom nejsou o moc lépe. I jiná místa se tuto zimu dusí smogem. Evropská agentura pro životní prostředí vyčísluje roční škody na zdraví a životním prostředí, způsobené špatným ovzduším, na 88 až 150 miliard korun. Pozor, to není pro celou Evropu, ale jen pro Českou republiku. Firmy odvádějí do státního rozpočtu na poplatcích za emise zhruba 0,5 miliardy ročně. I to je moc, řekli si poslanci a poplatky ruší.

To, že poplatky za vypouštění znečišťujících látek představují zlomek toho, kolik nás stojí léčení onemocnění dýchacích cest a jiných neduhů, není žádným tajemstvím. Ví to i ministr Chalupa, a proto navrhl poplatky postupně navyšovat. Chtěl tak využít osvědčeného ekonomického nástroje, jak firmy tlačit k investicím do lepších filtrů a jiných technických vychytávek, případně ke změně technologie.

Pan Chalupa patrně nemá moc podpory mezi svými. Jak jinak si vysvětlit, že jeho kolegové z ODS, poslanci Bureš, Plachý a Sivera, přišli s nápadem poplatky úplně zrušit. A většina souputníků se k nim přidala. Navíc jsem při hlasování ve Sněmovně zaznamenal zajímavý úkaz: modro-rudou koalici. Špačci se, pro mě záhadným způsobem, dohodli s třešněmi, že je nebudou oklovávat. Ty na oplátku zdvihly větve, když bylo potřeba.

Poplatky tu fungují už dvacet let a prý se „okoukaly“. Ovzduší se zlepšilo, smog nás netrápí a kouř z komínů je pěkně bílý, je to vlastně jenom pára. Proč bychom tedy měli naše firmy zatěžovat s placením za vypouštění škodlivin do ovzduší? Těch půl miliardy, co firmy ročně zaplatí za emise, se v rozpočtu ztratí. A pokud budou chybět, hodíme to na daňové poplatníky. Vymyslíme novou daň, třeba ze vzduchu. A aby Ostraváci neřekli, budou mít sníženou sazbu. Přece jenom tam mají víc těch „sazí“.

Zaznamenal jsem názory, že poplatky nejsou třeba, protože se zpřísňují emisní limity, a firmy tak stejně budou nuceni investovat do nových technologií. Proč tedy ještě trvat na poplatcích? Pokud nebudou znečišťovatelé plnit limity, jsou tady přece sankce.

Nemohu si pomoci, ale nějak mi to připomíná návrat do devadesátých let. Tehdy bylo veřejným tajemstvím, že mnohé firmy, spíše než aby investovaly do novějších technologií, daly stranou určitý obnos, a pak raději zaplatily pokutu za překročení limitů. Bylo to mnohem méně, než kolik by stála investice do nového filtru či vylepšené technologie. Bohužel to šlo na účet daňových poplatníků, na náš účet.

Doufám, že senátoři procitnou a zákon Sněmovně vrátí.

Autor: Čestmír Hrdinka | pondělí 13.2.2012 9:01 | karma článku: 20.01 | přečteno: 961x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 660
Potkávám zajímavé lidi, putuji do zajímavých destinací. Chci se podělit o zážitky a ukázat, že ačkoli Česká republika je krásná země, existují i jiné neméně hezké kouty na Zemi, které stojí za to chránit, a odlišné kultury, z nichý lze čerpat mnohá moudra. Nebaví mě pouze dát se vést a chodit jednou za čtyři roky k volební urně. Chci se zajímat o věci kolem mě i v mezidobí a ozvat se, když se mi něco nelíbí. Výkonný ředitel Světlo pro svět - Light for the world o.s.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...