Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Sebevražda každou půlhodinu - na vině GMO

15. 03. 2012 9:07:05
Zatímco jste sledovali tento film, spáchali tři rolníci v Indii sebevraždu. Takto končí dokument Semena hořkosti od režiséra Micha X. Peleda, který jsem shlédl na festivalu Jeden svět. Ze snímku, oceněného nejvyšší metou v kategorii ekologicky zaměřených filmů na prestižním festivalu IDFA v Amsterdamu, je zjevné, že na vině jsou hlavně geneticky modifikované organismy (GMO), zejména GM bavlna.

Začínal jsem před šestnácti lety v Greenpeace s kampaní zaměřenou proti pěstování geneticky modifikovaných plodin: tehdy jsme bránili prvnímu dovozu GM sóji do Evropy. Zajímalo mě tedy, jaký otisk nechávají GMO na druhém konci světa. Je to jen náhoda, že právě před šestnácti lety v Indii začaly povážlivě narůstat sebevraždy drobných rolníků?

Za uplynulých šestnáct let si tam vzalo život ČTVRT MILIÓNŮ zemědělců!

Proč sebevraždy začaly, se snaží zjistit Manšuji Amberwar. Tato studentka žurnalistiky, která nás filmem provází, klade otázky příbuzným, rolníkům, zástupcům firmy Monsanto i prodejcům. Její otec si také sáhl na život a ona chce zjistit proč.

Starší lidé ve vesnici si nepamatují, že by k tolika sebevraždám docházelo i dříve. Lidé byli sice chudí, ale vždy nějak přežili. I když přišlo sucho a neúroda. Z toho, co sklidili, si nechali část úrody jako osivo na příští rok. Takto hospodařilo až 80 % rolníků. Pěstovali místní odrůdy, které byly zvyklé na občasná sucha a nepohodu. Hnojili chlévskou mrvou, kterou měli zdarma od dobytka.

Poté přišlo Monsanto se “skvělou” Bt-bavlnou a vychválili ji do nebes. Nebylo těžké přesvědčit často negramotné rolníky. Masivní reklama, sliby mnohonásobně vyšších zisků, tvrzení, že Bt-bavlnu nenapadnou žádní škůdci, způsobily, že se Bt-bavlna začala pěstovat ve velkém. Došlo to až tak daleko, že dnes na trhu nejsou k dostání semena původních odrůd.

Cena GM semen je však vyšší než u normální bavlny. Další náklady jsou navíc spojeny s nutností používat pesticidy. K pěstování Bt-bavlny je také potřeba více minerálních hnojiv, což zase něco stojí. Protože si zemědělci nemohou nechat část úrody do příštího roku, musí nakupovat drahé osivo každý rok. Náklady se zvedly a měly být kryty vyšší úrodou Bt-bavlníku.

Jenže když prodejci vychvalují GM semena bavlny, už neřeknou, že tato rostlina potřebuje vice vody než běžné odrůdy a pravidelnou zálivku. Devadesát procent rolníků v Indii nemá zavlažování a čekají na déšť shůry. Když déšť nepřijde, což se stává, přijdou o úrodu.

Nemohou pak splatit dluhy, které nadělali v bance, aby nakoupili semena. Když jim banka odmítne dát další úvěr, protože ještě nesplatili ten první, jdou k lichváři a pole zastaví, aby vůbec mohli nakoupit osivo na další rok a zasít. Když se neurodí nebo urodí málo i další rok, jsou v neřešitelné situaci. Rolníci to cítí jako svou vinu a uchylují se k sebevraždě. Neví, jak z bludného kruhu ven.

Hořkou ironií je, že sáhnou po pesticidu a vypijí ho.

Budou dál rolníci v Asii umírat kvůli GMO? Je šance na změnu? To byly otázky, které padly v diskuzi s režisérem. Těžká odpověď. Ale snad přece jenom něco pozitivního na závěr. Loňský rok Čína nepovolila pěstování GM rýže. Jak k tomu došlo, lze nalézt na našem webu.

Na závěr ještě jedna dobra zpráva od nás. Ve stejný den, kdy jsem shlédl Semena hořkosti, vyšla zpráva v Třebíčském deníku pod názvem Geneticky modifikované brambory letos nevzklíčí. Lidé v Evropě GMO nadále odmítají, a tak se firma BASF rozhodla stáhnout s komerčním pěstováním GMO z Evropy.

Autor: Čestmír Hrdinka | čtvrtek 15.3.2012 9:07 | karma článku: 10.30 | přečteno: 777x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Irena Houdková

Prosím nerušit!

Tento nápis by rozhodně neměl chybět na dveřích žádného manažera ani ředitele. Z jakého důvodu? Abyste nebyli jen hasičem problémů, kdy pouze reagujete na vzniklou situaci, bez možnosti ji předem ovlivnit.

3.12.2021 v 9:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Robert Kalina

Očkováním k rakovině? Nová zjištění jsou šokující

Přestože jsou vakcíny proti onemocnění COVID-19 (lidově covid) prezentovány jako bezpečné, seznam jejich vedlejších účinků se postupně rozrůstá. U nových typů mRNA vakcín se pak nově objevuje podezření úplně nejhorší...

3.12.2021 v 7:07 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 635 | Diskuse

Dana Adámková

Když máš čtyři tlapky, neznáš splín

Utápím se ve své depresi, propadám se hezky hlouběji, krásně smutním. Když se ozve bručení, vrčení mojí černé chlupaté, Bee.

2.12.2021 v 22:23 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 183 | Diskuse

František Skopal

Buďme na straně vítězů a ne na straně poražených!

Celek je vždy více než jednotlivec! A proto síla celku nakonec zvítězí nad každým jednotlivcem. Vítězství je v tomto směru naprosto jednoznačné. A přece lidé jednají jinak!

2.12.2021 v 16:25 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jan Pražák

Úraz

„Ty jsi teda moc krásy nepobrala, holka moje nešťastná.“ Ne, že by to Ilonina maminka říkala své dceři ve zlém, spíš šlo o takové smutné a ne zrovna šťastně vyjádřené konstatování faktu, že se po fyzické stránce moc nepovedla.

2.12.2021 v 14:31 | Karma článku: 24.56 | Přečteno: 492 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 658
Potkávám zajímavé lidi, putuji do zajímavých destinací. Chci se podělit o zážitky a ukázat, že ačkoli Česká republika je krásná země, existují i jiné neméně hezké kouty na Zemi, které stojí za to chránit, a odlišné kultury, z nichý lze čerpat mnohá moudra. Nebaví mě pouze dát se vést a chodit jednou za čtyři roky k volební urně. Chci se zajímat o věci kolem mě i v mezidobí a ozvat se, když se mi něco nelíbí. Výkonný ředitel Světlo pro svět - Light for the world o.s.

Najdete na iDNES.cz