Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Mission possible - návrat do života v Jimě

5. 11. 2013 7:17:48
Addis Abeba, Waliso, Jima, Sodo, Arba Minch, Yabelo – to je jen namátkou pár měst, které jsme při našem současném putování Etiopií navštívili. O památkách se lze dočíst v průvodcích. Co tam ale jen stěží najdete, jsou nemocnice, oční kliniky a rehabilitační centra, respektive příběhy lidí z těchto míst, kteří se „vrátili“ do života, a to díky pomoci ostatních.

Jak se jeden vlastně dostane k tomu, aby putoval po Etiopii a místo památek si vybral místa, kterým je lépe se při dovolené vyhnout? Vždyť kdo by chtěl dobrovolně do nemocnice?

Ve výše uvedených městech probíhají projekty, které navracejí lidi „do života“. Ať už se jedná o oční kliniky, kde operují šedý zákal a vrací lidem zrak nebo o rehabilitační centra, kde lidi učí znovu chodit. Chtěl jsem na vlastní oči vidět práci těch, co v těžkých podmínkách pomáhají ostatním.

Na oční klinice v Jimě mne například zaujal příběh muže, který, jak sám řekl, se znovu narodil.

Jima je univerzitní město ležící ve státě Oromia, asi 365 km na jihozápad od hlavního města Addis Abeby. Místní univerzita se 40 000 studenty je vyhlášená a patří k nejlepším v Etiopii. Čtvrtým rokem po sobě se pyšní oceněním pro nejlepší státní univerzitu. Její moto zní: „Jsme komunita“, jak nám sdělil během setkání Dr. Kora, viceprezident pro administrativu a rozvoj.

K univerzitě patří i nemocnice s různými odděleními, včetně oční kliniky. Ta původně sídlila v ocelové prefabrikované buňce „po Italech“. Italská okupace Etiopie během druhé světové války zde zanechala svůj hluboký otisk. Ačkoliv Etiopie kromě této krátké intervence nebyla nikdy kolonizována, italský vliv je stále patrný.

V roce 2007 byla postavena s finanční pomocí konfederace Light for the World nová zděná oční klinika, ve které jsou prováděny na místní podmínky náročné operace, včetně operace rohovky. Nicméně i tato klinika patřící k třem nejvybavenějším v Etiopii, se potýká s nedostatkem personálu, léků a lékařských zkušeností.

Důležitou součástí práce očních lékařů v Jimě jsou pravidelné výjezdy do méně přístupných a vzdálených míst v okolí. Na Etiopii s devadesáti miliony obyvatel připadá pouze 120 očních lékařů, a tak tyto návštěvy v terénu jsou pro mnohé Etiopany jedinou možností, jak se potkat s doktorem.

Při jednom z výjezdů lékaři našli staříka, který přes 20 let neviděl. Se svou slepotou se smířil a netušil, že ještě někdy uvidí vnoučata. Diagnostikovali u něj oboustranný šedý zákal. Naštěstí pro něj jde o onemocnění, které lze odstranit. Pozvali ho do Jimy a úspěšně provedli operaci šedého zákalu – vyměnili oční čočky. Jaká byla jeho radost, když po tak dlouhých letech uviděl své blízké. Svůj pocit popsal jako znovuzrození.

Na vedoucím oddělení, doktorovi Yeshigetovi, byla patrná hrdost na jeho práci a své oddělení, když nám tento příběh vyprávěl. A mne zase potěšilo, že se podobné „návraty“ do života daří právě díky finanční podpoře konfederace, kam patří i česká nezisková organizace SVĚTLO PRO SVĚT.

Autor: Čestmír Hrdinka | úterý 5.11.2013 7:17 | karma článku: 7.06 | přečteno: 231x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Irena Houdková

Prosím nerušit!

Tento nápis by rozhodně neměl chybět na dveřích žádného manažera ani ředitele. Z jakého důvodu? Abyste nebyli jen hasičem problémů, kdy pouze reagujete na vzniklou situaci, bez možnosti ji předem ovlivnit.

3.12.2021 v 9:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 85 | Diskuse

Robert Kalina

Očkováním k rakovině? Nová zjištění jsou šokující

Přestože jsou vakcíny proti onemocnění COVID-19 (lidově covid) prezentovány jako bezpečné, seznam jejich vedlejších účinků se postupně rozrůstá. U nových typů mRNA vakcín se pak nově objevuje podezření úplně nejhorší...

3.12.2021 v 7:07 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 757 | Diskuse

Dana Adámková

Když máš čtyři tlapky, neznáš splín

Utápím se ve své depresi, propadám se hezky hlouběji, krásně smutním. Když se ozve bručení, vrčení mojí černé chlupaté, Bee.

2.12.2021 v 22:23 | Karma článku: 18.77 | Přečteno: 211 | Diskuse

František Skopal

Buďme na straně vítězů a ne na straně poražených!

Celek je vždy více než jednotlivec! A proto síla celku nakonec zvítězí nad každým jednotlivcem. Vítězství je v tomto směru naprosto jednoznačné. A přece lidé jednají jinak!

2.12.2021 v 16:25 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 170 | Diskuse

Jan Pražák

Úraz

„Ty jsi teda moc krásy nepobrala, holka moje nešťastná.“ Ne, že by to Ilonina maminka říkala své dceři ve zlém, spíš šlo o takové smutné a ne zrovna šťastně vyjádřené konstatování faktu, že se po fyzické stránce moc nepovedla.

2.12.2021 v 14:31 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 504 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 658
Potkávám zajímavé lidi, putuji do zajímavých destinací. Chci se podělit o zážitky a ukázat, že ačkoli Česká republika je krásná země, existují i jiné neméně hezké kouty na Zemi, které stojí za to chránit, a odlišné kultury, z nichý lze čerpat mnohá moudra. Nebaví mě pouze dát se vést a chodit jednou za čtyři roky k volební urně. Chci se zajímat o věci kolem mě i v mezidobí a ozvat se, když se mi něco nelíbí. Výkonný ředitel Světlo pro svět - Light for the world o.s.

Najdete na iDNES.cz