Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Operace šedého zákalu v polních podmínkách etiopské vysočiny

11. 11. 2013 8:33:51
Horská vesnice Bursa leží v Etiopské vysočině ve výšce dvou a půl kilometrů asi 65 km východním směrem od Yiargalemu. Občas sem zajede lékařský tým z oční kliniky, aby vyšetřil ty, kteří nemají šanci se do města jinak dostat. Dorazí pacienti, nedorazí? Jak nám cestou vysvětluje Yonathan, manažer kliniky v Yiargalemu, účast se dost odvíjí od deště. A zrovna začalo drobně poprchávat.
S pacienty Gemadu a Abebe
S pacienty Gemadu a Abebe

Lékařské středisko ve vesnici Bursa bylo cílem dnešní výpravy. Na lékařské středisko je však třeba pohlížet Etiopskou optikou. Několik budov, na etiopské poměry v dobrém stavu, slouží svému účelu. Není zde však ani jeden stálý doktor, pouze zdravotní sestry. To jsou ale většinou muži.

Bursa je poměrně odlehlé místo, kam občas zajíždí lékařský tým z oční kliniky v Yiargalemu, aby zde poskytl základní lékařskou péči pro lidi z okolí. Tyto výjezdy do Bursy a dalších vesnic jsou možné díky finanční podpoře SVĚTLA PRO SVĚT, respektive České rozvojové agentury, která organizaci poskytla pro tento účel grant.

Lékařský tým, sestávající se ze specialisty na operaci šedého zákalu, optometristy a vyškolených zdravotních sester, tu stráví týden. První den ráno se postupně shromažďují pacienti a okolo jedenácté je specialista předběžně prohlédne, zjistí, kdo půjde na operaci šedého zákalu a kdo na další vyšetření . Někteří zůstanou, jiní jsou posláni domů s tím, že mají přijít druhý den. A ať dají vědět ostatním.

K vyšetřování pacientů a provádění operací slouží dva prostory. V jednoduše zařízené místnosti s židlí, stolem, lehátkem a sadou optometrických pomůcek probíhá vyšetření a jednodušší zákroky. Improvizovaný operační sál se nachází hned vedle.

V čekárně, což představuje venkovní lavice před budovou, rozkapává specialsta oči pacientů a připravuje první tři na operaci šedého zákalu. Jedním z nich je Gemada Geda, stařík údajně pětasedmdesátiletý. „Asi před patnácti lety jsem přestal vidět na jedno oko. No a před rokem na druhé. Od té doby se o mě starají moje děti. Mám jich sedm a třináct vnoučat,“ říká hrdě Gemada.

Syn se o návštěvě lékařů z Yirgalemu dozvěděl před týdnem na vesnickém tržišti z ampliónu, a vzal sem svého otce v naději, že by mu mohli lékaři pomoci. Ti zjistili, že na pravé oko nevidí kvůli šedému zákalu, což se dá napravit. Pro Gemadu dobrá zpráva.

Mezitím si optometrista Bekalu, volá do první místnosti na vyšetření asi padesátiletou ženu, která si stěžuje na pálení očí a na zhoršený zrak. Zarudlé oči jsou způsobené alergií, kterou trpí poměrně dost lidí v těchto nadmořských výškách. Bekalu předepíše kapky, dále mast a nabízí brýle na blízko, protože žena trpí dalekozrakostí. Ta však hrdě odmítá, brýle nosit nebude. Neumí číst a na poli vidí dobře.

Kapky a lokální anestetikum zapůsobily a Gemada je připravený na operaci. Demeke Fantaye, specialista na operaci šedého zákalu ho pokládá na stůl, překrývá prostěradlem s otvorem pouze pro operované oko. Operace trvá zhruba patnáct minut. Nakonec je injekčně aplikováno místní antibiotikum, které má zabránit následné infekci. Poté Demeke překryje oko gázou a pošle pacienta domů. V místním středisku nejsou lůžka. Na kontrolu se má dostavit druhý den, kdy mu obvaz sejmou a předepíší preventivně antibiotika na další tři týdny.

Další kontrola na středisku je za týden. Pokud by se vyskytly komplikace, bude poslán na oční kliniku v Yirgalemu. Zajímalo mne, jak jsou pacienti disciplinovaní a zda za týden přijdou, když dobře vidí a nejsou problémy. „Více jak devadesát procent přijde. Jednou jsme jim pomohli, a oni se rádi pro pomoc vrací,“ vysvětluje stále usměvavý Demeke.

Výjezdní lékařský tým provede zhruba dvacet operací šedého zákalu denně a ošetří padesát pacientů. Jak jsem zmínil, počet pacientů závisí do značné míry na tom, jestli zaprší či nikoliv. Nám sice cestou pršet začalo, ale na počtu příchozích to znát nebylo. Přece jenom už je po hlavním období dešťů a drobná přeháňka zde nikoho moc nerozhodí.

Autor: Čestmír Hrdinka | pondělí 11.11.2013 8:33 | karma článku: 27.99 | přečteno: 2952x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Irena Houdková

Prosím nerušit!

Tento nápis by rozhodně neměl chybět na dveřích žádného manažera ani ředitele. Z jakého důvodu? Abyste nebyli jen hasičem problémů, kdy pouze reagujete na vzniklou situaci, bez možnosti ji předem ovlivnit.

3.12.2021 v 9:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Robert Kalina

Očkováním k rakovině? Nová zjištění jsou šokující

Přestože jsou vakcíny proti onemocnění COVID-19 (lidově covid) prezentovány jako bezpečné, seznam jejich vedlejších účinků se postupně rozrůstá. U nových typů mRNA vakcín se pak nově objevuje podezření úplně nejhorší...

3.12.2021 v 7:07 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 656 | Diskuse

Dana Adámková

Když máš čtyři tlapky, neznáš splín

Utápím se ve své depresi, propadám se hezky hlouběji, krásně smutním. Když se ozve bručení, vrčení mojí černé chlupaté, Bee.

2.12.2021 v 22:23 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 184 | Diskuse

František Skopal

Buďme na straně vítězů a ne na straně poražených!

Celek je vždy více než jednotlivec! A proto síla celku nakonec zvítězí nad každým jednotlivcem. Vítězství je v tomto směru naprosto jednoznačné. A přece lidé jednají jinak!

2.12.2021 v 16:25 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jan Pražák

Úraz

„Ty jsi teda moc krásy nepobrala, holka moje nešťastná.“ Ne, že by to Ilonina maminka říkala své dceři ve zlém, spíš šlo o takové smutné a ne zrovna šťastně vyjádřené konstatování faktu, že se po fyzické stránce moc nepovedla.

2.12.2021 v 14:31 | Karma článku: 24.70 | Přečteno: 494 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 658
Potkávám zajímavé lidi, putuji do zajímavých destinací. Chci se podělit o zážitky a ukázat, že ačkoli Česká republika je krásná země, existují i jiné neméně hezké kouty na Zemi, které stojí za to chránit, a odlišné kultury, z nichý lze čerpat mnohá moudra. Nebaví mě pouze dát se vést a chodit jednou za čtyři roky k volební urně. Chci se zajímat o věci kolem mě i v mezidobí a ozvat se, když se mi něco nelíbí. Výkonný ředitel Světlo pro svět - Light for the world o.s.

Najdete na iDNES.cz