Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kareldrabek.blog.idnes.cz

Fakta jsou jiná:

http://www.socr.cz/assets/aktivity/publikace/brozura-gmo.pdf

0/0
16.3.2012 7:50

Cesta67

Re: Fakta jsou jiná:

Publikace o potravinách a GMO na daném odkazu nemá příliš souvislost s filmem, který jsme shlédl. Jednak se ve filmu jednalo o nejedlou bavlnua sdělení nebylo ohledně kvality potravin , ale o pozadí GMO byznysu. Jde spíše o patentování rostlin, ovládnutí trhu na základě falešné reklamy a vytlačení jiných odrůd z trhu. To není jen o GMO, ale o praktikách "moderního" zemědělství. Ačkoli na počátku bylo ujištění, že GMO sníží množství používaných pesticidů, opak je pravdou. Ve filmu je prezentován hezký graf, který ukazuje strmý nárůst používání pesticidů po zavedneí GMO v Indii.

Naštěstí se lidé začínají vracet k místním odrůdám, zakládají se genobanky a rozvíjí se ekologické zemědělství, které se snaží být šetrnější k životnímu prostředí. Není divu, že GMO v něm nemají místo.

Pokud by se chtěl čtenář seznámit i jiným úhlem pohledu, doporučil bych i jiné zdroje než z ČR, protože ČR je bohužel trojským koněm pro zavádění GMO v Evropě, jak je patrno z Wikileaks.

0/0
16.3.2012 10:42

dva mraky

Re: Fakta jsou jiná:

GMO jako takove nejsou pro zemedelstvi ani dobre ani spatn. Zalezi na konkretni rostline na co je vytvorena, na vynos?Na rezistenci? Na produkci konkretni latky? Kdyz si nekdo z neznalosti necha vnutit odrudy na vynos ktere vyzaduji spoustu chemie tak z toho tezko vinit GMO.

0/0
16.3.2012 12:27

Martin V2

Prosba

Může pan ředitel, místo strašení GMO, vysvětlit proč se děje toto:

http://www.nytimes.com/2011/09/22/world/africa/in-scramble-for-land-oxfam-says-ugandans-were-pushed-out.html?_r=1

V češtině: http://osel.cz/index.php?zprava=1866

0/0
15.3.2012 20:08

Martin V2

Re: Prosba

A jako doplněk může vysvětlit, proč genetičtí mutanti vzniklé ozářením nikomu z greepeace nevadí a neprosazují jim nutnost popisu - vzniklé ozářením?

0/0
15.3.2012 20:11

kareldrabek.blog.idnes.cz

Re: Prosba

Já bych zase rád věděl, která pěstovaná plodina není geneticky modifikovaná.

0/0
16.3.2012 7:58

pavel 99

Myslím, že jste dostatečně názorně objasnil

jaký typ člověka je způsobilý dělat ředitele Greenpeace a tudíž i mnohé o této organizaci.

+1/0
15.3.2012 10:08

Vím, že něco vím?

Re: Myslím, že jste dostatečně názorně objasnil

Je to gauner.Nic nemůže vysvětlit.

0/0
16.3.2012 2:21

radim36

GMO brambory aneb jak funguje propaganda zelených "peace"

Za prvé ty brambory se u nás nepěstují proto, protože je lidi nechtějí, ale podle odkazovaného článku proto, protože ve Švédsku z nějakého důvodu nevypěstovali potřebné množství sadby.

Za druhé, nejedná se o brambory určené pro lidskou spotřebu, jedná se o průmyslové brambory. Jejich genetická úprava spočívá v tom, že produkují speciální druh škrobu. V běžných bramborách ten speciální druh škrobu je taky, ale ve směsi s jiným běžnými druhy škrobu. Od kterých se musí oddělovat na spotřebu vody a chemikálií náročnou technologií , tudíš technologií, která klade dost velké nároky na znečištění životního prostředí. Použitím těchto GM brambor toto znečištění životního prostředí odpadá.

Onen speciální druh škrobu se používá třeba na výrobu aviváží na prádlo nebo antistatických prostředků třeba na plasty nebo při výrobě všelijakých druhů papírů a podobně.

+3/0
15.3.2012 10:05

Dr.Akula

Málokdy se stává, aby autor blogu vyvinul takové úsilí

aby ukázal, že je idiot.

V blogu nám pěkně vysvětluje, že na začátku byla agresivní reklama na "nové" odrůdy přičemž prodejcům vůbec nevadilo, že jsou do dané oblasti nevhodné a ekonomicky nevýhodné. Hlavně, že prodají osivo a hnojiva. S GMO to nemá nic společného, většina rolníků asi ani netuší co to je a prodejci možná taky.

To ovšem zelenému Hrdinkovi vůbec nevadí a jako ve správném bulváru spojí GMO technologii se sebevraždami a v závěru si s chutí plivne na GMO rýži která s bavlnou vůbec nesouvisí.

Další důkaz, že zelené nespojuje pohled na svět a preferovaný životní styl, ale příslušenství k sektě.:-P

+4/0
15.3.2012 10:02

Camino.

Re: Málokdy se stává, aby autor blogu vyvinul takové úsilí

Poslyste vampire, byl jste nekdy v Indii? Nemusim byt zelena, abych se zajimala o to, co se deje v Indii a ostatne celem svete. Proto se mi take nelibi, kdyz zeme, ve ktere ziju, odtahla dve kocabky prave k indickemu pobrezi a nechala je tam......mozna jednoho dne budou demontovane.

+1/0
15.3.2012 10:12

Martin V2

Re: Málokdy se stává, aby autor blogu vyvinul takové úsilí

Ty lodě budou demontované určitě, svým způsobem je to takový pěkný poklad, věnovaný prakticky zadarmo.

+1/0
15.3.2012 20:22

zajicek8

Na vině

Na vině není GMO, ale něco naprosto jiného.

Poprvé - jde o snahu vypěstovat co nejvíce, ale za použití pesticidů, nikoliv pěstováním výnosnějších a odolnějších odrůd.

Podruhé - jde o marketingové akce prodejců pesticidů a firem prodávající výnosnější, ale na pesticidy náročnějších semen jakékoliv rostliny.

Potřetí - chudý rolníkk v Indii pěstuje hlavně to, čím může nakrmit rodinu a přebytky prodat.

+3/0
15.3.2012 9:59

radim36

Pěkné žvásty

Rolníci v Indii jsou prostě ještě tak zaostalí, že si sami pěstují osivo.

Ve vyspělém světě to už skoro nikdo nedělá, všichni si osivo kupují a je jedno, jestli to jsou GMO nebo nejsou.

Ono totiž přesívat F1 hybridy by mohl maximálně tak idiot, protože v další generaci se ta populace štěpí a výnos kultury prudce klesá. Ani kdyby to nebyly F1 hybridy, ale klasické osivo nějaké odrůdy, tak obvykle naši zemědělci nepřesívají, ale kupují osivo od profesionálů specializovaných na výrobu osiva. Protože ti dokáží osivo udělat vyrovnanější a bez příměsí plevelů či jiných odrůd plodiny.

Článek je typická propaganda zeleného hlupáka, který se snaží zabránit prosazení pokroku, tady nových GMO plodin v Evropě. Které přinášejí levnější výrobu i znatelně vyšší kvalitu životního prostředí na polích.

+3/0
15.3.2012 9:47

Camino.

Pěkné žvásty Radime36,

v Indii meli nekolik tisic druhu ryze, pak prislo krome jinych tragedii Monsanto. Ryze normalne muze rodit 30 let, opet a opet, diky Monsantu....maximalne druhou sezonu....a oni to od nikoho jineho koupit nesmi. Nemluvte o zadnem zelenem hlupakovi, chytte se za nos!! Monsanto ma skutecne ucinne herbicidy, nechtejte je poznat na vlastni kuzi;-O

+1/0
15.3.2012 9:59

radim36

Re: Pěkné žvásty Radime36,

Ale to s GM vůbec nesouvisí, taky u nás měli zemědělci  před takovými 50 - 150 lety , kdy ještě semena přesívali,  několik tisíc místních druhů pšenice, žita, ovsa, ječmene.....

Potom formany, co vezli na voze taženém koňmi 5 pytlů obilí 200 kilometrů tři týdny nahradila železnice, která dovezla ve vagónu 20 tun toho obilí 200 kilometrů daleko za půl dne a lidi začali vybírat odrůdy, které plodí více než ta jejich původní a počet odrůd se začal zmenšovat. A později se začali někteří výrobci specializovat na výrobu osiva a jiní na výrobu obilí pro spotřebu.  Až nakonec tady je dnešní stav, kdy jsou tady u každé plodiny nějaké státem povolené odrůdy, které jediné se mohou pěstovat pro spotřebu pro lidi i krmení zvířat  a tím logicky taky zemědělci musí ty pole osít certifikovaným osivem, logicky od někoho kupovaným.

To je prostě pokrok, nic jiného. Akorát jediný zádrhel je v tom, že ty staré odrůdy zmizely, leckteré by se dnes hodily na šlechtění. Třeba i transgenní.

+2/0
15.3.2012 10:15

morrigan

Re: Pěkné žvásty Radime36,

Odvolávat se na pokrok je pěkně hloupé. Jsou místa a situace, kdy by bylo ekonomičtější využít staré způsoby. A nutit někomu něco se slovy"to je nutnost a pokrok" je, nezlobte se, nikoliv genetické ale sociální inženýrství.

0/0
16.3.2012 0:53

Vím, že něco vím?

Re: Pěkné žvásty Radime36,

To nemá žádnou spojitost s GMO.

0/0
16.3.2012 2:25

dva mraky

Re: Pěkné žvásty Radime36,

Ale no tak ti obchodnici nenabizeli zemedelcum pokrok nybrz vidinu vydelku a na to slysi kazdy. Tato tragedie byla zpusobena chamtivosti nevzdelanosti a bezohlednosti. GMO na tom nemaji zadny podil a autor je uplne vygumovany pokud si mysli ze jeho clanek to nejak dokazuje.

0/0
16.3.2012 6:53

Glock Mark XXIV

Je celkem škoda, že básníte o nejedlé bavlně

Kdyby to bylo o kukuřici, mohl jste napsat cosi o tom, že podlamuje zdraví konzumentů a mění jim geny! Tupé nevzdělané ovce by to vyděsilo mnohem více a o to ochotněji by vám ty žvásty baštili.

+3/0
15.3.2012 9:32

baloun

Nějak mi uniká spojitost mezi sebevraždami rolníků

a geneticky upravenou bavlnou. Kdyby tam byli dřív ekologisti s řepkou, dopadlo by to stejně.

+1/0
15.3.2012 9:28

Glock Mark XXIV

jéje, další grínpísák

Vy máte odpovídající vzdělání k tomu, abyste dokázal mluvit o GMO? Zemědělský inženýr se specializací na chemii? Genetik? 8-o;-D

+1/0
15.3.2012 9:27

Glock Mark XXIV

Re: jéje, další grínpísák

Poslal jsem odkaz na tenhle článek známému, který se touto problematikou profesně zabývá (a i u toho proklatého Monsanta dělal), aby se pobavil. ;-D

0/0
15.3.2012 9:29

Camino.

Re: jéje, další grínpísák

Dnes mne Glocku zlobis. Znam nekolik soudnich pripadu, pise se o tom take  v novinach, kdy kandsti farmari byli dohnani k soudu, protoze si nechteli od Monsata koupit jejich semeno, Monsanto poslalo dektivy, kteri nasli par rostlinek, zrejme vetrem zavatych a narklo farmare, ze jim nejakym zpusobem odcizil semeno:-(

+1/0
15.3.2012 10:05

pavel 99

Re: jéje, další grínpísák

jak souvisí jedna "zlá firma" s procesem GMO jako takovým?:-/

0/0
15.3.2012 10:15

radim36

Re: jéje, další grínpísák

To jsou zase následky právní kličky, kterou bez ohledu na  realitu  a přírodní zákonitosti prosadili odpůrci GMO.

A ti farmáři se stali jejich obětmi. V podstatě bylo prosazeno, že pokud bude mít ten farmář ve svém produktu jakékoliv analytickými metodami zjištěné množství GMO, je ten jeho produkt automaticky považován za GMO materiál. A tak se s ním nakládá, ať už se jedná o jeho zpracovnání nebo o placení licenčních poplatků.

A každý, kdo se trochu vyzná v realitě či ve statistice, ví, že když je na hektaru x miliónů rostlinek plodiny a větrem nebo hmyzem se roznáší ještě miliónkrát víc zrnek pylu, tak je statisticky prvděpodobné, že nějakým pylem bude opyleno i pole několik kilometrů daleko. A protože geny GMO plodiny , na rozdíl od plodiny získané klasickým šlechtěním, jsou z logiky GM manipulace přesně zmapovány, není problém příměs GMO 0,000nic procent ve neGMO plodině najít.

0/0
15.3.2012 10:32

lesicatko

:)

Tak a teraz koľko diabetikov by zomrelo nebyť GMO...

+1/0
15.3.2012 9:26

Glock Mark XXIV

Re: :)

Pokud by to byli všechno blábolisté z GP, tak s tím nemám problém.

+1/0
15.3.2012 9:27

cerny.prem

díky za článek

globální gauneři ještě nevidí to protisvětlo ale už cítí ten žár

+1/0
15.3.2012 9:22

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz